سال بعدالفهرستسال قبل

بسم الله الرحمن الرحیم

323 قبل از ميلاد

وفات اسكندر(356 ق م - 323 ق م)

تولد اسكندر(356 ق م - 323 ق م)
وفات اسكندر(356 ق م - 323 ق م)
ذوالقرنين - اسكندر - علي بن ابيطالب
الاسكندرية

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%B1

اسکندر سوم مقدونیه (۲۰ یا ۲۱ ژوئیهٔ ۳۵۶ ق م در پلا – ۱۰ یا ۱۱ ژوئن ۳۲۳ ق م در بابل)، معروف به اسکندر کبیر (به یونانی: Ἀλἑξανδρος ὁ Μἑγας الکساندروس هو مگاس) و در متون زرتشتی ایران معروف به اسکندر گجستک (ملعون)، پادشاه مقدونیهٔ باستان بود. او در سال ۳۵۶ ق م در شهر پلا متولد شد و تا سن ۱۶ سالگی تحت تعلیم ارسطو قرار داشت. اسکندر توانست تا پیش از رسیدن به سن سی سالگی یکی از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های دنیای باستان را شکل دهد که از دریای یونان تا هیمالیا گسترده بود. او در جنگ‌ها شکست‌ناپذیر می‌نمود و هرگز شکست نخورد. از اسکندر به عنوان یکی از موفق‌ترین فرماندهان نظامی در سرتاسر تاریخ یاد می‌شود.

الاسكندرية

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%86%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D9%87

اسکندریه (به عربی: الإسکندریة، به یونانی: Αλεξάνδρεια، به قبطی: Rakotə) شهر بندری مهم و دومین شهر بزرگ مصر است. نام شهر از نام اسکندر مقدونی گرفته شده است که پس از فتوحاتش دستور ساخت این شهر را داده بود. در دوره بطلمیوسیان پایتخت بود و بزرگ‌ترین شهر جهان یونانی شناخته می‌شد.

امروزه جمعیت این شهر ۳٫۵ تا ۵ میلیون نفر است و دومین شهر بزرگ مصر و پنجمین بندر بزرگ آن بشمار می‌آید. کتابخانه اسکندریه از کتابخانه‌های معروف جهان است.

تاج العروس من جواهر القاموس، ج‌6، ص: 539‌

و الإِسْكَنْدَرِيَّة: الثَّغْرُ الأَعْظَمُ ببلادِ مِصْرَ، قيل: إِنّ الإِسْكَنْدَرَ قال: أَبْنِي مدينَةً فقيرةً إِلى اللّه عَزَّ و جَلّ غَنِيَّةً عنِ النّاس، و قال الفَرَما: أَبني مَدِينَةً فقيرةً إِلى النّاس غنيَّةً عن اللّه عزّ و جَلّ، فسلّط اللّه على مَدِينَةِ الفَرَما الخَرَابَ سَرِيعاً، فذَهَبَ رَسْمُهَا، و عَفَا أَثَرُهَا، وَ بقِيَت مدينة الإِسْكَنْدَرِ إِلى الآن.و قال المُؤرّخون: أَجْمَعَ أَهلُ العِلْم أَنّه ليس في الدنيا مَدِينَةٌ على مدينةٍ على مدينة ثلاث طَبقاتٍ غيرها، و‌قال أَحمدُ بنُ صالِح؛ قال لي سُفْيَانُ بن عُيَيْنَة: أَينَ تَسْكُنُ؟قلت: أَسْكُن الفُسْطَاطَ، فقال لي: أَ تَأْتِي الإِسْكَنْدَرِيّة؟ قلت له: نعم، قال: تلك كِنَانَةُ اللّهِ، يَجْعَلُ فيها خِيَارَ سِهَامِه.و من عجائِبِهَا: المَنَارَةُ، و طُولُها مائتان و ثَمَانون «1» ذِرَاعاً في الهواءِ، و كانَ خَلِيجُهَا مُرَخَّماً من أَوّله إِلى آخره، و يقال إِن أَهْل مَرْيُوط من كُورَتها أَطْوَلُ الناسِ أَعماراً.و الإِسْكَنْدَرِيَّة: ة، بينَ حَمَاةَ و حَلَبَ، و هي التي تُعْرَف بالإِسْكَنْدَرُون «2»، يُنْسَبُ إِليها المُنْذِرُ الحَلَبِيّ، كتب عنه أَبو سَعْدٍ السَّمْعَانِيّ.و الإِسْكَنْدَرِيّة: ة، على شَطّ دِجْلَةَ، بإِزاءِ الجامدة، قُرْبَ واسِط العراق، بينَهُمَا خمسة عشرَ فَرسخاً، مِنْهَا الأَدِيبُ أَبو بكرٍ أَحْمَدُ بنُ المُخْتَارِ بنِ مُبَشِّر بنِ مُحَمّدِ بنِ أَحْمَدَ