سال بعدالفهرستسال قبل

السيد محمد حسن النجفي القوچاني(1295 - 1363 هـ = 1878 - 1944 م)

السيد محمد حسن النجفي القوچاني(1295 - 1363 هـ = 1878 - 1944 م)

مستدركات ‏أعيان ‏الشيعة، ج‏7، ص: 263
السيد محمد حسن النجفي‏
المعروف بآغا نجفي القوچاني بن السيد محمد:
ولد سنة 1295 في قرية (خسروية) من توابع قوجان. و توفي سنة 1363 في قوجان.
درس دراسته الأولى في بلدته ثم سافر إلى قوجان و هو في الثالثة عشرة من عمره فتابع الدراسة ثلاث سنوات، ثم سافر راجلا إلى مدينة مشهد عن طريق سبزوار و نيسابور، فواصل الدراسة فيها في مدرسة (دو درب). و في سنة 1313 مضى على قدميه مع زميل له في الدراسة إلى يزد عن طريق صحراء النفوذ و طبس، و كان قد بلغ العشرين من عمره و منها إلى أصفهان فأقام في مسجد (عربون). و في أصفهان درس منظومة الشيخ هادي السبزواري على الآخوند الكاشي و الرسائل على الشيخ عبد الكريم الكزي و الفلسفة و الكلام على الميرزا جهانكير خان القشقائي، كما درس بعض الأحيان الفقه عند آغا نجفي الاصفهاني.
و كانت حياته في أصفهان حياة فقر شاقة، و بعد اربع سنوات من هذه الحياة قرر الهجرة إلى النجف للاستزادة من العلم، فوصل النجف راجلا و هو في الثالثة و العشرين من عمره فأقام في غرفة مهجورة في احدى المدارس، و حضر دروس الآخوند محمد كاظم الخراساني و توثقت علاقته به توثقا قويا و كان من أعوانه في الحركة الدستورية التي عرفت باسم (المشروطة) و بعد عشرين عاما من إقامته في النجف غادرها سنة 1338 ايران متوجها إلى مشهد للزيارة، و بعد مكثه فيها مدة قصيرة، دعاه أهل قوجان إلى بلدتهم فلبى الدعوة و اقام في قوجان و لم يبرحها طيلة خمس و عشرين سنة قضاها هاديا مرشدا فاصلا في‏ الخصومات مدرسا للطلاب حتى وفاته عن ثمانية و ستين عاما. و قد دفن في حسينيته و صار ضريحه مزارا للقوجانيين.
من مؤلفاته: كتاب سياحت شرق (سياحة في الشرق، و هو حديث عما كابده في حياته و مراحل دراسته في قوجان و مشهد و أصفهان و دخوله النجف و دراسته حتى وصوله إلى درجة الاجتهاد. كما تحدث بالتفصيل عن الحركة الدستورية و أثرها في العراق لا سيما في النجف.
و قد ألف هذا الكتاب سنة 1347 (1928 م) و طبع في طهران سنة 1983 م.
و له شرح و ترجمة رسالة التفاحية لارسطو تحقيق بابا أفضل الكاشاني.
و غير ذلك من المؤلفات.

آقا نجفی قوچانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری
پرش به جستجو

آقا سید محمدحسن حسینی قوچانی معروف به آقا نجفی قوچانی عالم دینی در قرن چهاردهم هجری قمری و نویسنده دو کتاب مشهور سیاحت غرب و سیاحت شرق است.
آرامگاه آیت الله نجفی قوچانی در شهرستان قوچان
محتویات

۱ تولد
۲ تحصیلات
۳ تالیفات
۴ بازگشت به ایران
۵ سفر به قم
۶ خاندان و فرزندان
۷ دوستان
۸ مرگ
۹ منابع

تولد

وی در سال‌های پایانی قرن سیزدهم هجری قمری در خسرویه فاروج متولد شد.
تحصیلات

آقا نجفی قوچانی تحصیلات مقدماتی خود را در فاروج، قوچان و مشهد طی نموده و سپس از راه یزد عازم اصفهان شد و در آنجا نزد اساتیدی همچون ملا محمد کاشی و جهانگیر خان قشقایی، سید محمدباقر درچه‌ای، شیخ علی بابا فیروزکوهی و برخی دیگر از بزرگان به تحصیل فقه، اصول و کلام و فلسفه پرداخت. سپس به شوق درک حوزه درسی آخوند خراسانی عازم نجف شد و در آنجا به درس اشخاصی چون آخوند خراسانی، ملا محمدباقر اصطهباناتی و سید محمدکاظم یزدی حاضر گشت و به درجه اجتهاد رسید.
تالیفات

وی دارای تألیفاتی در زمینه فقه و اصول و عرفان و اخلاق و سفرنامه‌نویسی است.

سیاحت غرب
سیاحت شرق
شرح رساله تفاحیه ارسطو
حاشیه بر کفایه الاصول

بازگشت به ایران

وی در سال ۱۲۹۸ خورشیدی عازم ایران شد و به قوچان رفت.
سفر به قم

آقانجفی در ماه‌های رمضان به قم می‌رفت و گاه در حجره پدر مرتضی مطهری می‌ماند.
خاندان و فرزندان

پدرش سیدمحمد نجفی حسینی است که در خسرویه به کشاورزی اشتغال داشت. آقا نجفی از مادرش دارای برادری به نام سید حسین جوادی مقدم بوده که مقیم روستای خروه بوده و شغل کشاورزی داشته‌است و چهار خواهر به نام‌های نسا بیگم، صغری بیگم، راضیه بیگم و مریم بیگم که همه مرده‌اند و از آن‌ها فرزندان و فرزندزادگان زیادی به جا مانده‌اند. او از نامادری خود نیز چهار برادر به نام‌های غلامرضا جوادی مقدم، سید هادی جوادی، سید اسماعیل جوادی مقدم و سید ابراهیم جوادی داشته که سید غلامرضا در سال ۱۳۵۶ ش و سید ابراهیم در جوانی فوت کرده‌اند. حاج سید اسماعیل در سال ۱۳۷۳ شمسی در مشهد مرحوم شد و سید هادی، در تاریخ ۲۴ شهریور ۱۳۸۸ در مشهد چشم از جهان فروبست.

آقا نجفی از همسر اول خود چهار دختر (غیر از دو دختر و پسری که در نجف فوت شده‌اند) به نام‌های حمیده، خدیجه، معصومه و بی بی شریعه داشته‌اند که همه به رحمت خدا پیوسته‌اند. حمیده و خدیجه یکی پس از دیگری همسر حاج شیخ غلامرضا غروی بوده‌اند، که دومی بعد از فوت اولی، همسر ایشان شد. معصومه بیگم همسر حاج سید محمود بزرگ نیا و بی بی شریعه همسر سید مهدی صابری قوچانی بود.

وی همچنین از همسر دوم خود دارای دو پسر به نام‌های علی و مهدی شد که مهدی نجفی مرحوم شد و علی نجفی در قید حیات و ساکن مشهد است.
دوستان

شیخ غلامرضا فقیه خراسانی
سید جواد خامنه‌ای؛ پدر سید علی خامنه‌ای
محمدحسین مطهری؛ پدر مرتضی مطهری

مرگ

وی در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی در قوچان درگذشت و در منزلی که تحصیل می‌کرد مدفون گردید. سال‌ها بعد به همت مردم و مسؤولان شهر بر مزار وی مقبره‌ای بنا شد. این مقبره هم‌اکنون در خیابان شهید مولوی (چهار راه سوم) واقع شده و یکی از مراکز مذهبی شهر برای اجرای مراسم دینی و قرآنی است.

سید علی نجفی فرزند آقا نجفی قوچانی بیان داشت: پدرم آن چنان مردی بود که پس از وفاتش، مردم اجازه ندادند پیکرش را از قوچان بیرون ببرند.
منابع
نشان درگاه درگاه قوچان

«آقا نجفی قوچانی». مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی.
«در مزار آقانجفی قوچانی روی مشتاقان بسته شد». قدس آنلاین.
«گذری بر زندگی آقانجفی قوچانی». روات حدیث.
کتاب تاریخ کرد در جغرافیای خراسان نوشته علیرضا سپاهی لایین

رده‌ها:

روحانیان شیعه اهل ایرانروحانیان شیعه سده ۱۴ (قمری)فقهای هوادار مشروطیتاهالی قوچاندرگذشتگان ۱۳۲۳شاگردان آخوند خراسانیروحانیان شیعهعالمان شیعه

منوی ناوبری

به سامانه وارد نشده‌اید
بحث
مشارکت‌ها
ایجاد حساب کاربری
ورود

مقاله
بحث

خواندن
ویرایش
نمایش تاریخچه

جستجو